Category Archives: NSW Premier Cricket

NSW Premier Cricket Round 5 – 5th Grade Match Summaries

Sutherland 9-210 (S Kourouche 68, N Whittingham 37, C Fitzjohn 3-39, B Handunneththi 2-21, M Ejaz 2-44) defeated Bankstown 5-186 (B Handunneththi 85no, L Johnson 30, TJ Ramage 25, N Whittingham 3-33, W Norris 2-31) by 34 runs at Grahame Thomas Oval, Bankstown.

Campbelltown-Camden 6-224 (R Abdul 59no, T Whittall 59no, J McCall 42, W McNamara 2-28) defeated Fairfield-Liverpool 189 (C McEwen 51, DJ Marshall 44, P Pigadas 35, I Gasson 3-21, M Whittall 2-17, R Abdul 2-22) by 35 runs at Raby No.3 Oval.

Penrith 8-157 (B Campbell 58no, C Griffith 44, N Farrar 2-35) lost to Eastern Suburbs 8-159 (O Maxwell 55no, R Wilson 3-19) by 2 wickets at Snape Oval, Maroubra.

Sydney University 256 (H Cain 58, T Lamont 46, W Watson 45, A Rodrigues 40, M Keane 5-37) lost to Gordon 6-258 (A Gobinath 63, NC Woodward 57, S Bristow 33, M Gyngell 25, T Lamont 5-33) by 4 wickets at Beauchamp Oval, Chatswood.

Northern District 7-183 (AS Bartlett 61, R Mackay 30no, PD Murton 26, D Brahmbhatt 2-26) defeated Hawkesbury 168 (H Ahuja 71, A Melukote 32, JD Nati 3-18, S Narain 2-28, LJ Soles 2-31) by 15 runs at Bensons Lane No.3 Oval, Richmond.

Manly-Warringah 9-207 (J Melchiore 55, R Trewartha 44, J Hutchings 30, M Kennedy 3-28, H Whittingham 3-53, A Basnet 2-36) defeated St George 130 (A Basnet 28, D Fleming 3-16, A Rochford 3-32, J Hutchings 2-13) by 77 runs at Mike Pawley Oval, Curl Curl.

Sydney 215 (SK Shaikh 43, RT Lynch 39, J Bayliss 32, V Bhatia 31, L Sheehan 4-31, S Vasamsetti 2-42, C Ganesan 2-55) defeated Mosman 142 (IB Robinson 27, SK Shaikh 3-24, P Thakur 2-12, V Bhatia 2-35) by 73 runs at Balmoral Oval.

Blacktown Mounties 5-237 (R Ferdinands 63, M Dimond 39, J Purchase 37no, R Muller 34no, P Kashyap 3-58) defeated Randwick Petersham 142 (C Graham 28, J Di Tommaso 5-37, N Hemadri 4-13) by 95 runs at Kensington Oval.

UTS North Sydney 8-192 (D Sellers 80no, R Lavery 38, S Vohra 25, M Drinnan 3-43) lost to Parramatta 8-196 (JA Clinton 45, NS Haider 41, S Vohra 2-27, A Wright 2-30, AC MacGill 2-38) by 2 wickets at Old Park, Penshurst.

UNSW 109 (A Sharma 3-17, S Borg 2-11, M Shirazi 2-28, J Cisternas 2-30) lost to Western Suburbs 6-111 (M Ali 41no, J Cisternas 28) by 4 wickets at Blick Oval, Canterbury.

NSW Premier Cricket Round 5 – 4th Grade Match Summaries

Blacktown Mounties 5-243 (A Ahmed 100, K Mills 39, GK Ganeshkumar 38, A Mathews 2-54) defeated Randwick Petersham 106 (C O’Riordan 25) by 137 runs at Jim Hanshaw Oval, Whalan.

Fairfield-Liverpool 6-220 (J Plummer 73no, J Murphy 3-30, A Sapkota 2-17) lost to Campbelltown-Camden 3-223 (BE Dodd 109no, L Clark 42no, Y Fair-Townsend 36) by 7 wickets at Fairfield Oval.

Sydney University 301 (M Powys 133, J Veitch 36, L Coelho 29, M Brown 4-51, C Clift 2-48) defeated Gordon 209 (NM Astridge 43, A Sharma 42, N Russo 40, C Hathurasinghe 3-46, L Ansell 2-25, P Sharma 2-39) by 92 runs at Killara Oval.

Sydney 8-145 (S Meaker 36, R Drake 2-35) lost to Mosman 7-146 (H Calvert 30, NA Breen 3-24, NG Kiely 3-36) by 3 wickets at Rawson Oval, Mosman.

Hawkesbury 142 (DN Khan 64, JF Baxter 4-20, PA Melville 2-23, UN Somaiya 2-31) defeated Northern District 126 (UN Somaiya 38, DN Khan 4-25) by 16 runs at Asquith Oval.

UTS North Sydney 209 (L Stewart 90, J Nevell 35, A Gholkar 3-28, M Ward 3-29, A Singh 2-52) defeated Parramatta 179 (P Giumelli 27, A Singh 26, B Kumar 3-37) by 30 runs at Castlewood Oval, Castle Hill.

Eastern Suburbs 9-160 (J Towerton 52, M Toohey 3-27, F Caston 3-38) lost to Penrith 9-161 (B Tebbutt 72, JJ Coutts 4-21, B Konstas 3-24) by 1 wickets at Bill Ball Oval, St Marys.

Manly-Warringah 9-201 (D Wheeler 79, M Fry 3-34) lost to St George 2-76 (SS Pathania 31no) by 8 runs (DLS) at Harold Fraser Reserve, Kogarah Bay.

Bankstown 5-194 (D Slane 66, AB Melnyk 32no, R Alam 32, J Perera 29, TC Straker 3-22) defeated Sutherland 175 (J Hawksworth 61, J Turner 28, B Polkinghorne 4-26, HJ Barrett 3-22) by 19 runs at Sutherland Oval.

UNSW 268 (KN Jayasekera 125, GT Ho 50, J Hardwicke-Owen 35, I Singh 4-40, AM Cheung 2-57, T Hynes 2-52) defeated Western Suburbs 6-132 (B McKee 53no, E Anderson 36no, J Hardwicke-Owen 6-34) by 136 runs at Punchbowl Oval.

NSW Premier Cricket Round 5 – 3rd Grade Match Summaries

Bankstown 146 (N Wijewardene 64, C Bennett 3-22, P Driscoll 2-20, K Weatherall 2-31) defeated Sutherland 110 (F Graham 29, S Thornton 27, B Ali 4-30, K Layton 3-33, N Wijewardene 2-3) by 36 runs at Kelso Park North, Milperra.

Campbelltown-Camden 9-180 (T Patterson 38, MC Carruthers 30, J Mills 29, A Paddison 25, L Johnston 2-19, T Marlin 2-27, A Gomez 2-30) lost to Fairfield-Liverpool 6-183 (LA Doran 42, NE Sadanandan 33, DP Patel 31no, MD Williams 25, O Cole 3-41) by 4 wickets at Raby No.2 Oval.

Eastern Suburbs 206 (J Gordon 92, BP Balgowan 4-42) defeated Penrith 118 (L Doddrell 43, M Morley 3-21, S Newman 2-13, K Chu 2-19, B Barge 2-29) by 88 runs at Trumper Park, Paddington.

Northern District 296 (HW Fullagar 104, A Wrigglesworth 94, JA Hayward 36, J Wheeler 4-53, DH Martin 3-40) defeated Hawkesbury 236 (RR Hicks 71, K Vicary 62, B Bradshaw 25, LJ Ford 2-33, JR Harris 2-37, J Webb 2-50) by 60 runs at Bensons Lane No.2 Oval, Richmond.

Manly-Warringah 4-252 (Z Trewartha 92no, MJ Webber 74, S Webber 46, S Hole 25no, R Russo 2-17) defeated St George 166 (A Singleton 53, B Panayotopoulos 52, J Osborne 3-20, J Wigney 2-15, M Counsell 2-22) by 86 runs at LM Graham Reserve, Manly.

Parramatta 9-201 (A Mohanaraj 39, M Ho 38, J Dallaway 32, IR Merlehan 3-24, B Knox 3-30, F May 2-27) lost to UTS North Sydney 4-165 (F May 72, C Spratt 33, F Nixon-Tomko 25, B Ryder 2-11, L Giumelli 2-43) by 43 runs (DLS) at Merrylands Oval.

Blacktown Mounties 243 (M Newton 71, D Bent 44no, P Doshi 42, S Deepak 4-31, L Lopes 2-49, S Stirling 2-50) tied with Randwick Petersham 243 (V Mahajan 46, A Hussain 43no, LA Bird 28, VK Saini 2-36, D Bent 2-44) at Petersham Oval.

Sydney 9-235 (AL Le Lievre 92, DP Tonkin 37, A Weilandt 28no, BJ Ronson 3-43, JD Park 2-26, B Frost 2-31) defeated Mosman 9-220 (T Colgan 69, DP Apps 47, AL Le Lievre 2-22, A Baruah 2-30, T Mullen 2-49) by 15 runs at Ryde Oval.

Gordon 184 (M Fletcher 58, H Hannell 39, FE Booth 28, S Anandarajah 2-29, R Greaves 2-46) lost to Sydney University 4-187 (ND Tanner 70no, AG Shaw 42, D Ratnam 28no, S Read 2-38) by 6 wickets at St Paul’s Oval, Sydney University.

Western Suburbs 121 (SK Thanabalasingam 5-18, A Baruah 2-3, JL Greenberg 2-12) lost to UNSW 5-125 (SK Thanabalasingam 39no, R Indap 38, N Khan 2-24) by 5 wickets at David Phillips North Oval, Daceyville.

Kingsgrove Sports T20 Cup – Round 6 & 7 Match Summaries

Round 6 – 8 November 2020

Gordon 7-123 (MAS Newman 36, TA Crawford 32, BJ Dwarshuis 2-26) lost to Sutherland 1-127 (JT Biviano 91no) by 9 wickets at Chatswood Oval.

St George 8-156 (K Phillips 50, M Hopkins 36, MM Moran 2-11, H Brown 2-19, LJ Shelton 2-22) lost to Mosman 9-157 (PJ Forrest 54, L Flannigan 32no, AL Doolan 32, JS Graham 4-26, NL Stapleton 3-32, A Walsh 2-31) by 1 wicket at Allan Border Oval, Mosman.

Bankstown 8-115 (J Cormack 40, M Hinds 37, K Tate 4-23, B Mitchell 2-23) defeated Sydney University 90 (C Dummer 38, BD le Bas 3-19, L Marshall 2-16, NJ McAndrew 2-18) by 25 runs at University Oval, Sydney University.

Western Suburbs 5-115 (NJ Cutler 45, L McNaught 2-17) lost to Parramatta 4-116 (NL Bertus 42no, G Joseph 42, L Ford 2-31) by 6 wickets at Pratten Park, Ashfield.

Eastern Suburbs 9-131 (N Taylor 31, JP Preddey 29, AJ Robson 25, HJ Manenti 3-25, ND Bills 3-28) lost to Sydney 2-132 (J Mosca 85no, SS Eskinazi 29no, MA Atallah 2-23) by 8 wickets at Drummoyne Oval.

Fairfield-Liverpool 7-169 (P Uppal 49no, J Simmons 38, AJ Nair 34, E Singh 4-20) defeated Blacktown Mounties 9-118 (GM DiBartolo 44, R Allington 3-18, JN Burke 2-16) by 51 runs at Joe McAleer Reserve, Glendenning.

 

Round 7 – 8 November 2020

UNSW 7-169 (DT Christian 56, CP Tremain 26, BJ McLean 25, LJ Shelton 4-35, HJD Dalton 2-27) defeated Mosman 124 (LD Hearne 50, MJ Calder 43, HC McLean 3-24, AJ Isherwood 2-25, CP Tremain 2-26, DMR Bloomfield 2-34) by 45 runs at Allan Border Oval, Mosman.

Sydney University 8-159 (B Mitchell 39no, HL Kerr 32, C Dummer 29, P Moore 3-16, JM Wholohan 3-19) lost to Hawkesbury 4-163 (R Mizzi 54, B Qureshi 40, DJ Mckay 36no, S Baldwin 30, M Hope 3-41) by 6 wickets at University Oval, Sydney University.

Western Suburbs 3-157 (JA Clarke 73no, IWH Taylor 35no) defeated Campbelltown-Camden 142 (JC Sammut 48, L Ford 3-31, JD Cook 2-22, C Blaxall-Hill 2-29) by 15 runs at Pratten Park, Ashfield.

Manly-Warringah 7-126 (B Bryant 49no, JW Foster 36, HT Sherriff 3-18, ND Bills 3-20) lost to Sydney 3-130 (RE Felsch 35, SS Eskinazi 34no) by 7 wickets at Drummoyne Oval.

Northern District 1-186 (AMA Cahlin 80no, DA Lowery 64no, SA Rodgie 36) defeated Blacktown Mounties 9-89 (JAS Gauci 36no, GW Furrer 3-20, TW Gray 2-20) by 97 runs at Joe McAleer Reserve, Glendenning.

Gordon 7-182 (DJ Hunter 88, TA Crawford 34, JT Ralston 2-29, RR Ayre 2-48) defeated Randwick Petersham 9-125 (RR Ayre 64, J Saggers 4-17, AM Premkumar 3-20) by 57 runs at Chatswood Oval.

NSW Premier Cricket 5th Grade – Round 2 Match Summaries

UTS North Sydney 8-278 (L Smith 84, NC Hay 60, J Nevell 34, A Sherriff 3-46, LA Maxwell 3-49, H Wilson 2-41) defeated Sydney 98 (A Sherriff 40no, L Opacic 6-18, J Thomas 2-16) by 180 runs at Ryde Oval.

Northern District 9-211 (PD Murton 51no, BE Camp 31, WR McFadden 28, KH Thakur 25, M Dimond 3-20, N Freedman 2-38) defeated Blacktown Mounties 156 (R Ferdinands 55, N Hemadri 32no, KH Thakur 3-6, JW Fullagar 2-25, PD Murton 2-30) by 55 runs at Whalan Oval.

Hawkesbury 9-213 (LA Polglase 108no, T Singh 4-44, A Dixit 2-40) defeated Fairfield-Liverpool 164 (C McEwen 51, D Brahmbhatt 5-18, N Tanha 2-28) by 49 runs at Bensons Lane No.3 Oval, Richmond.

Manly-Warringah 165 (C Johnston 34, B O’Brien 29, A Rochford 28, P Sivapragasam 2-25, L Hewitt 2-29, C Fitzjohn 2-35, M Ejaz 2-45) defeated Bankstown 152 (TJ Ramage 78, E Dunnachie 3-18, J Waddington 3-33, C Johnston 2-19) by 13 runs at Mike Pawley Oval, Curl Curl.

Western Suburbs 8-177 (PA Burkhart 49, D Guild 37, C Kyle 3-23, T Crawford 3-42) defeated Sydney University 169 (T Crawford 29, W Watson 26, I Singh 3-40, S Borg 2-22, C Andrews 2-35) by 8 runs at Camperdown Oval.

Penrith 8-208 (C Kean 59no, C Griffith 28, B Vella 27, A Matthews 2-36, S Suresh 2-39) defeated Randwick Petersham 7-124 (DL Sidney 33, B Vella 2-14, C Potter-Jugovac 2-22) by 84 runs at Kensington Oval.

Sutherland 9-186 (L Hehir 46, H Lindsay 38, M Fry 3-36, A Basnet 2-41) lost to St George 5-187 (J Towerton 71no, Z Singh 37, W Norris 2-26, Z Franken 2-49) by 5 wickets at Cahill Park, Arncliffe.

Campbelltown-Camden 118 lost to Eastern Suburbs 2-119 by 8 wickets at Raby No.3 Oval.

Parramatta 84 (R Grieve 35, J Hardwicke-Owen 6-18, P Kalia 2-1, C Kostopoulos 2-17) lost to UNSW 4-85 (S Kaushik 42, WP Cameron 27no, L Gillies 2-20, A Gholkar 2-22) by 6 wickets at Castlewood Oval, Castle Hill.

NSW Premier Cricket 4th Grade – Round 2 Match Summaries

Bankstown 9-143 (A Bilal 44, G Archer 3-26, A Boulton 2-33) lost to Manly-Warringah 3-144 (L Charles 35no, N Cohen 32, M Clissold 2-26) by 7 wickets at Kelso Park North, Milperra.

Campbelltown-Camden 195 (A Salian 31, J Mills 27, SC Powell 3-20, K James 3-38) lost to Eastern Suburbs 4-197 (J Gordon 51, A Coles 43no, M Coles 27) by 6 wickets at Trumper Park, Paddington.

Mosman 85 (D Monaghan 4-9, O Turner 2-10, PS Iyer 2-14, O Clarke 2-27) lost to Gordon 4-87 (J Park 2-11) by 6 wickets at Rawson Park, Mosman.

Randwick Petersham 44 (TG Finemore 4-17, R Freeman 3-1, D Dent 3-10) lost to Penrith 3-45 (Z Farley 28no) by 7 wickets at Bill Ball Oval, St Marys.

Sydney University 149 (AM Wilkinson 57, L Sethi 5-24, BL Gorham 2-14) defeated Western Suburbs 97 (S Anandarajah 4-21, M Miles 3-22) by 52 runs at Punchbowl Oval.

UTS North Sydney 137 (KS Allison 45, EJ Richards 3-8, NA Breen 2-17, D Rapisarda 2-30) lost to Sydney 8-138 (NA Breen 39, D Powell 27, KS Allison 2-15, P Lindsay 2-29) by 2 wickets at Blick Oval, Canterbury.

UNSW 7-234 (NG Tsoukalas 75, JP Roach 30, A Duggal 28, M Ho 3-35, M Drinnan 2-38) defeated Parramatta 229 (S Karandeniya 110, M Ho 47, H Ahmed 3-26, A Baruah 2-21, A Biradar 2-41) by 5 runs at Merrylands Oval.

Northern District 129 (WJ Saldanha 25, B Grayson 4-27, T Singh 3-19) lost to Blacktown Mounties 9-130 (AA Shaikh 42, B Grayson 28no, GK Ganeshkumar 25, S Narain 3-35, B Randall 2-17, G Gill 2-30, JD Nati 2-40) by 1 wicket at Asquith Oval.

Fairfield-Liverpool v Hawkesbury – No play at Fairfield Oval.

Sutherland 8-162 (C Bennett 39, S McCulloch 29, S Wark 3-22, S Chaturvedi 2-27) defeated St George 92 (K Beadon 46, P Driscoll 4-19, RS Bedi 4-21) by 70 runs at Olds Park, Penshurst.

NSW Premier Cricket 3rd Grade – Round 2 Match Summaries

Sydney 103 (L Huard 25) lost to UTS North Sydney 1-104 by 9 wickets at Birchgrove Oval.

Northern District 204 (A Shirazi 2-22, P Doshi 2-25, D Bent 2-42, M Jones 2-47) defeated Blacktown Mounties 6-132 (H Singh 30, DC Stickland 3-26, JS Miller 2-16) by 72 runs at Jim Hanshaw Oval, Whalan.

Gordon 189 (M Fletcher 46, A Niranjan 40, B Parsons 29, T Elliott 4-30, BJ Ronson 3-43) defeated Mosman 154 (K Herft 32, DP Apps 29, R Krishna 4-17, E Sitaramayya 3-21) by 45 runs at Killara Oval.

Fairfield-Liverpool 139 (A Singh 43, B Bradshaw 4-31, A Kapila 2-19, ST McAvoy 2-26) lost to Hawkesbury 5-140 (L Jacobs 50no, CN Frendo 2-17) by 5 wickets at Bensons Lane No.2 Oval, Richmond.

Manly-Warringah 124 (JW Seward 30no, B Pearson 4-43, M Salman 2-17, B Ali 2-24) lost to Bankstown 6-125 (N Wijewardene 66no, A Kouventaris 32, JW Seward 3-43, N Prowse 2-22) by 4 wickets at LM Graham Reserve, Manly.

Western Suburbs 158 (A Haider 55, M Oberoi 28, J Lawson 3-39, M Johns 2-26, M Robinson 2-35) lost to Sydney University 3-159 (H Storey 57, JW Hill 43no, M Oberoi 3-28) by 7 wickets at St Paul’s Oval, Sydney University.

Randwick Petersham 9-181 (T Holland 56, K Mullins 27, A Burton 3-38, M Becker 3-38) lost to Penrith 8-183 (M Becker 36no, Z Rizzo 33, LS Morris 27, M Mariguddi 3-27, B Montedoro 3-32) by 2 wickets at Petersham Oval.

St George 9-182 (E Serra 65, A Singleton 31, A Parthenis 25, W Straker 3-27, J Mohammed 3-27) lost to Sutherland 4-185 (BJ Piggott 65, W Vandermaal 56no, RA Bremer 27, T Kennedy 2-15) by 6 wickets at Sutherland Oval.

UNSW 9-138 (RA Burinaga 51, BD Ripps 3-14, L Giumelli 3-28) lost to Parramatta 7-142 (N Bateup 35, Y Brown 29, DJ Barber 3-27, DN Jones 2-22) by 3 wickets at David Phillips North Oval, Daceyville.

Campbelltown-Camden 99 (M Clark 32, M Morley 4-18, B Barge 2-15, S Wood 2-22) lost to Eastern Suburbs 4-100 (C Lomas 38, M Morley 27no, BT Smith 2-22, O Cole 2-26) by 6 wickets at Raby No.2 Oval.

NSW Premier Cricket 2nd Grade – Round 5 Match Summaries

Bankstown 165 (E Debono 66, A Jamieson 3-26, I Vumbaca 2-21, R Bishop-Perrett 2-25) lost to Manly-Warringah 4-166 (S Gainsford 63no, I Vumbaca 45no, J O’Sullivan 29, TC Clark 2-14) by 6 wickets at Bankstown Memorial Oval.

Campbelltown-Camden 164 (N Appleton 51, W Salzmann 43, J Smith 3-28, M Sarkies 3-40, RJ O’Beirne 2-21) lost to Eastern Suburbs 3-165 (J Bank 94no, TD Gallop 40) by 7 wickets at Waverley Oval.

Mosman 141 (AJ Adlam 28, C Bladen 4-40, M Wright 2-18, M Keevers 2-30) lost to Gordon 5-142 (J Cheema 67, R Tullia 42, NV Gandhi 2-22) by 5 wickets at Allan Border Oval, Mosman.

Randwick Petersham 7-275 (J Eldridge 58, A Docos 46, J Wood 39, R Anjum 35, JM Mellick 32, B Tracey 2-34, E Heath 2-48) defeated Penrith 235 (B Tracey 57, SG Finemore 46, T Sargeant 35, T Weir 32, M O’Loughlin 3-42, J Wood 2-32, J Hemphrey 2-48) by 40 runs at Howell Oval, Penrith.

Sydney University 85 (JR Shepherd 3-31, OJ Oborn-Corby 2-7, C Blaxall-Hill 2-7, S Khan 2-12) lost to Western Suburbs 1-86 (C Blaxhall-Hill 66no) by 9 wickets at Pratten Park, Ashfield.

Sydney 8-257 (MJ Rodgers 78, CA Di Blasio 65, M Rodrigo 25, W Graham 2-49, S Alexander 2-52, H May 2-55) defeated UTS North Sydney 203 (GP Aitken 50, M Papworth 29, N Naguleswaran 26, E Sherriff 4-45, J Nisbet 3-32, CA Di Blasio 2-40) by 54 runs at Tunks Park, Northbridge.

UNSW 9-178 (SK Thanabalasingam 35, WS Wolter 34, RN Vadalia 29, O Simonsen 4-25, V Nehru 2-35) lost to Parramatta 6-179 (G Dogra 50no, M Giumelli 35, A Calvert 27, SK Thanabalasingam 2-28, T Rahman 2-32) by 4 wickets at Old Kings Oval, Parramatta.

Northern District 8-261 (CD Miller 125, JH Anderson 47, C Sharma 4-37, S Raval 3-70) lost to Blacktown Mounties 5-264 (M Day 104no, S Doshi 92, R Wikramanayake 41) by 5 wickets at Mark Taylor Oval, Waitara.

Hawkesbury 199 (Z Salahuddin 84, B Fitton 37, I Sunjic 3-43, G Singh 3-45) lost to Fairfield-Liverpool 2-200 (SR Dalliston 111no, A Naqvi 33no, V Singh 31) by 8 wickets at Rosedale Oval, Warwick Farm.

Sutherland 8-191 (P Singh 46no, D Holdstock 30, R Bull 26no, J Moors 2-29, J Craig Dobson 2-36, L Whitaker 2-37) lost to St George 5-192 (J Moors 51no, K Chalker 48, J Shaw 34no, C MacDougal 28, J Almond 2-35) by 5 wickets at Harold Fraser Reserve, Kogarah Bay.

NSW Premier Cricket 1st Grade – Round 5 Match Summaries

Sydney 8-355 (AJ Mosca 100, SS Eskinazi 75, RE Felsch 69, DLR Smith 26no, JN James 4-37) defeated UTS North Sydney 9-272 (AE Bariol 58, JJ Avendano 51, JN James 42, JA Aitken 28no, BS Atherton 25, BAD Manenti 2-40, RE Felsch 2-59, KB Anderson 2-62) by 83 runs at Drummoyne Oval.

Blacktown Mounties 9-217 (TT Flynn-Duncombe 72, E Singh 35, GM DiBartolo 27, Y Theodorakopoulos 26no, GW Furrer 4-39) lost to Northern District 4-220 (BJ Davis 66, AMA Cahlin 48, LD Shaw 34no, DA Lowery 25, H Sandhu 2-22) by 6 wickets at Joe McAleer Reserve, Glendenning.

Gordon 9-257 (TA Crawford 107, L Barnsley 40, MAS Newman 29, N Doyle 28, LJ Shelton 3-54, H Brown 2-27) defeated Mosman 222 (AL Doolan 53no, PJ Forrest 40, DJ Hunter 2-32) by 35 runs at Chatswood Oval.

Fairfield-Liverpool 236 (P Uppal 72, AJ Nair 65, LP Ohrynowsky 25, AH Kherkhah 3-36, JM Wholohan 2-6, AJ van den Nieuwboer 2-18) defeated Hawkesbury 213 (P Moore 79, JA Brett 74, JM Wholohan 25, AJ Nair 5-36, J Baraba 2-30, JN Burke 2-43) by 23 runs at Owen Earle Oval, Richmond.

Manly-Warringah 9-242 (CJ Merchant 73, OHL Davies 52, JR Edwards 37no, JS Lenton 33, L Marshall 3-38, BD le Bas 2-27) defeated Bankstown 194 (ME Brown 48, NJ McAndrew 39, N Carruthers 31, JR Edwards 2-28, J Carden 2-35, SNJ O’Keefe 2-36, ER Herd 2-46) by 48 runs at Manly Oval.

Sydney University 9-306 (DJP Mortimer 94, HL Kerr 67, C Dummer 56, R McElduff 33, JD Cook 4-41, T Brooks 2-52) defeated Western Suburbs 141 (JA Clarke 53, JG Psarakis 37, BC Joy 3-17, DWM Holloway 2-21, K Tate 2-23, N Radhakrishnan 2-44) by 155 runs at University Oval, Sydney University.

Randwick Petersham 9-244 (RR Ayre 57, TR Affleck 55, R Ninan 32no, A Semple 30, R Fletcher 4-47, RP Smith 2-34) defeated Penrith 232 (H Railz 64, C Weir 52, JD Browne 30, B Williams 27, CD Maladay 6-31, D Singh 2-45, A Semple 2-53) by 12 runs at Coogee Oval.

St George 207 (TP Engelbrecht 58, M Gray 41, K Phillips 32, M Hopkins 26, A Ritchie 3-33, BJ Dwarshuis 3-35, DG Fallins 3-40) defeated Sutherland 81 (LW Bartier 3-12, NL Stapleton 3-15, TP Engelbrecht 2-20) by 126 runs at Glenn McGrath Oval, Caringbah.

UNSW 8-244 (JR Attenborough 101, SU Hassan 67, J Workman 3-59) lost to Parramatta 5-245 (NL Bertus 85, S Copperfield 62, B Abbott 29, HC McLean 2-49) by 5 wickets at David Phillips South Oval, Daceyville.

Eastern Suburbs 9-185 (W Simpson 47, JP Preddey 47, BJH Holt 26no, L Webb 4-41, SP Skelly 3-21) defeated Campbelltown-Camden 131 (N Glynn 28, HRTYJ Thornton 4-17, JP Preddey 3-18, MA Atallah 2-33) by 54 runs at Raby No.1 Oval.

NSW Premier Cricket Poidevin-Gray Shield – Round 1 Match Summaries

Bankstown 7-174 (Z Ahmed 79, M Singh 35) defeated Campbelltown-Camden 9-147 (B Larance 37, JG Zahra-Smith 26, L Marshall 2-18, K Layton 2-22, B Pearson 2-30) by 27 runs at Bankstown Memorial Oval.

Gordon 4-149 (H Wines 41, J Claridge 39no, J Naganayagam 38, N Patterson 2-24) defeated Eastern Suburbs 7-101 (M Glen 37, B Konstas 31no, R Maddison 4-21, M Wright 2-18) by 48 runs at Waverley Oval.

Blacktown Mounties 3-130 (TG Atlee 37no, R Wikramanayake 36, ST McAvoy 2-23) defeated Hawkesbury 7-123 (P Moore 55, C Mizzi 33, TG Atlee 3-14, TJ Draca 2-27) by 7 runs at Owen Earle Oval, Richmond.

Manly-Warringah 3-203 (JW Foster 123no, J Davies 50) defeated Mosman 7-129 (MJ Calder 39, T Colgan 26, I Vumbaca 4-22) by 74 runs at Manly Oval.

Northern District 8-188 (AP Cahill 115, TW Gray 32, T Weir 3-27, E Heath 2-24, H Railz 2-39) defeated Penrith 118 (RC Smith 38, JD Hiley 4-15, DA Alleyn 2-27) by 70 runs at Howell Oval, Penrith.

Western Suburbs 4-118 (F Gray 36, T Singh 35) lost to Fairfield-Liverpool 3-119 (G Singh 32no, Y Sharma 27, J Bermingham 2-23) by 7 wickets at Pratten Park, Ashfield.

Randwick Petersham 73 (P Gaur 31, M Jenkins 2-7, JN James 2-14) lost to UTS North Sydney 1-77 (TL Reynolds 50no) by 9 wickets at Kensington Oval.

Sutherland 6-156 (L Hawksworth 63, J Hardwicke-Owen 3-14) defeated UNSW 99 (JR Attenborough 28, F Parker 3-22, R Nolan 2-12, K Weatherall 2-15) by 57 runs at Glenn McGrath Oval, Caringbah.

Parramatta 124 (D Kant 75, J Gwynne 4-21, R McElduff 2-13) defeated Sydney University 5-112 (ND Tanner 33no, N Radhakrishnan 32, P Xie 3-14) by 12 runs at Old Kings Oval, Parramatta.

Sydney 6-107 (KB Anderson 28no, WD Fort 25, J Moors 2-21) lost to St George 6-108 (K Chalker 36, B Panayotopoulos 27, J Nisbet 2-19, HP Townsend 2-23, KB Anderson 2-25) by 4 wickets at Drummoyne Oval.