Category Archives: Cricket

Australian Premier cricket 1st Grade statistics annual is now released

The Australian Premier Cricket 1st Grade Statistics Annual is now released.

Cost is $20 and is available in electronic format. Once purchased the Annual will be emailed to you.

The format of the book is:

1. Table of Contents
2. Introduction
3. Covid Affected Matches (competitions and rounds affected by COVID-19)
4. Premiers (every grade of each Premier Cricket Competition)
5. Teams (a list of every Premier 1st Grade Club)
6. Grounds (a list of every ground used by a 1st Grade Club in 2020/21)
7. Dual Team Players (a list of players who played 1st Grade for two different clubs)
8. Overseas Players (a list of every overseas qualified player to play 1st Grade in 2020/21)
9. Overall Statistics (Male)
10. Overall Statistics (Female)
11. 1st Grade Tables (for each competition)
12. Match Summaries and Grand Final Scorecards (every 1st Grade and a full scorecard for every 1st Grade Final)
13. State Statistics (for all seven states)
14. Team Statistics (for each club)

Thankyou to the ACT Cricketers who Served

Today we remember the ACT Cricketers who paid the ultimate price in conflicts around the world.

Flight Sergeant Edward Lloyd Jones – 1917-1943

Corporal William John Worthy – 1916-1942

Lieutenant Wallace Drummond Hall – 1917-1942

Sergeant Melville Mahon Crombie – 1915-1943

Lieutenant General Robert Harold Nimmo – 1893-1966

We also thank all of the ACT Cricketers who served our country in conflicts around the world. 2 ACT Cricketers served in the Boer War, 29 served in World War I, 117 served in World War II, 4 served in Korea, 1 served in Peace Keeping Missions and 7 served in Vietnam.

Kingsgrove Sports T20 Cup – Round 6 & 7 Match Summaries

Round 6 – 8 November 2020

Gordon 7-123 (MAS Newman 36, TA Crawford 32, BJ Dwarshuis 2-26) lost to Sutherland 1-127 (JT Biviano 91no) by 9 wickets at Chatswood Oval.

St George 8-156 (K Phillips 50, M Hopkins 36, MM Moran 2-11, H Brown 2-19, LJ Shelton 2-22) lost to Mosman 9-157 (PJ Forrest 54, L Flannigan 32no, AL Doolan 32, JS Graham 4-26, NL Stapleton 3-32, A Walsh 2-31) by 1 wicket at Allan Border Oval, Mosman.

Bankstown 8-115 (J Cormack 40, M Hinds 37, K Tate 4-23, B Mitchell 2-23) defeated Sydney University 90 (C Dummer 38, BD le Bas 3-19, L Marshall 2-16, NJ McAndrew 2-18) by 25 runs at University Oval, Sydney University.

Western Suburbs 5-115 (NJ Cutler 45, L McNaught 2-17) lost to Parramatta 4-116 (NL Bertus 42no, G Joseph 42, L Ford 2-31) by 6 wickets at Pratten Park, Ashfield.

Eastern Suburbs 9-131 (N Taylor 31, JP Preddey 29, AJ Robson 25, HJ Manenti 3-25, ND Bills 3-28) lost to Sydney 2-132 (J Mosca 85no, SS Eskinazi 29no, MA Atallah 2-23) by 8 wickets at Drummoyne Oval.

Fairfield-Liverpool 7-169 (P Uppal 49no, J Simmons 38, AJ Nair 34, E Singh 4-20) defeated Blacktown Mounties 9-118 (GM DiBartolo 44, R Allington 3-18, JN Burke 2-16) by 51 runs at Joe McAleer Reserve, Glendenning.

 

Round 7 – 8 November 2020

UNSW 7-169 (DT Christian 56, CP Tremain 26, BJ McLean 25, LJ Shelton 4-35, HJD Dalton 2-27) defeated Mosman 124 (LD Hearne 50, MJ Calder 43, HC McLean 3-24, AJ Isherwood 2-25, CP Tremain 2-26, DMR Bloomfield 2-34) by 45 runs at Allan Border Oval, Mosman.

Sydney University 8-159 (B Mitchell 39no, HL Kerr 32, C Dummer 29, P Moore 3-16, JM Wholohan 3-19) lost to Hawkesbury 4-163 (R Mizzi 54, B Qureshi 40, DJ Mckay 36no, S Baldwin 30, M Hope 3-41) by 6 wickets at University Oval, Sydney University.

Western Suburbs 3-157 (JA Clarke 73no, IWH Taylor 35no) defeated Campbelltown-Camden 142 (JC Sammut 48, L Ford 3-31, JD Cook 2-22, C Blaxall-Hill 2-29) by 15 runs at Pratten Park, Ashfield.

Manly-Warringah 7-126 (B Bryant 49no, JW Foster 36, HT Sherriff 3-18, ND Bills 3-20) lost to Sydney 3-130 (RE Felsch 35, SS Eskinazi 34no) by 7 wickets at Drummoyne Oval.

Northern District 1-186 (AMA Cahlin 80no, DA Lowery 64no, SA Rodgie 36) defeated Blacktown Mounties 9-89 (JAS Gauci 36no, GW Furrer 3-20, TW Gray 2-20) by 97 runs at Joe McAleer Reserve, Glendenning.

Gordon 7-182 (DJ Hunter 88, TA Crawford 34, JT Ralston 2-29, RR Ayre 2-48) defeated Randwick Petersham 9-125 (RR Ayre 64, J Saggers 4-17, AM Premkumar 3-20) by 57 runs at Chatswood Oval.

NSW Premier Cricket 5th Grade – Round 2 Match Summaries

UTS North Sydney 8-278 (L Smith 84, NC Hay 60, J Nevell 34, A Sherriff 3-46, LA Maxwell 3-49, H Wilson 2-41) defeated Sydney 98 (A Sherriff 40no, L Opacic 6-18, J Thomas 2-16) by 180 runs at Ryde Oval.

Northern District 9-211 (PD Murton 51no, BE Camp 31, WR McFadden 28, KH Thakur 25, M Dimond 3-20, N Freedman 2-38) defeated Blacktown Mounties 156 (R Ferdinands 55, N Hemadri 32no, KH Thakur 3-6, JW Fullagar 2-25, PD Murton 2-30) by 55 runs at Whalan Oval.

Hawkesbury 9-213 (LA Polglase 108no, T Singh 4-44, A Dixit 2-40) defeated Fairfield-Liverpool 164 (C McEwen 51, D Brahmbhatt 5-18, N Tanha 2-28) by 49 runs at Bensons Lane No.3 Oval, Richmond.

Manly-Warringah 165 (C Johnston 34, B O’Brien 29, A Rochford 28, P Sivapragasam 2-25, L Hewitt 2-29, C Fitzjohn 2-35, M Ejaz 2-45) defeated Bankstown 152 (TJ Ramage 78, E Dunnachie 3-18, J Waddington 3-33, C Johnston 2-19) by 13 runs at Mike Pawley Oval, Curl Curl.

Western Suburbs 8-177 (PA Burkhart 49, D Guild 37, C Kyle 3-23, T Crawford 3-42) defeated Sydney University 169 (T Crawford 29, W Watson 26, I Singh 3-40, S Borg 2-22, C Andrews 2-35) by 8 runs at Camperdown Oval.

Penrith 8-208 (C Kean 59no, C Griffith 28, B Vella 27, A Matthews 2-36, S Suresh 2-39) defeated Randwick Petersham 7-124 (DL Sidney 33, B Vella 2-14, C Potter-Jugovac 2-22) by 84 runs at Kensington Oval.

Sutherland 9-186 (L Hehir 46, H Lindsay 38, M Fry 3-36, A Basnet 2-41) lost to St George 5-187 (J Towerton 71no, Z Singh 37, W Norris 2-26, Z Franken 2-49) by 5 wickets at Cahill Park, Arncliffe.

Campbelltown-Camden 118 lost to Eastern Suburbs 2-119 by 8 wickets at Raby No.3 Oval.

Parramatta 84 (R Grieve 35, J Hardwicke-Owen 6-18, P Kalia 2-1, C Kostopoulos 2-17) lost to UNSW 4-85 (S Kaushik 42, WP Cameron 27no, L Gillies 2-20, A Gholkar 2-22) by 6 wickets at Castlewood Oval, Castle Hill.

NSW Premier Cricket 4th Grade – Round 2 Match Summaries

Bankstown 9-143 (A Bilal 44, G Archer 3-26, A Boulton 2-33) lost to Manly-Warringah 3-144 (L Charles 35no, N Cohen 32, M Clissold 2-26) by 7 wickets at Kelso Park North, Milperra.

Campbelltown-Camden 195 (A Salian 31, J Mills 27, SC Powell 3-20, K James 3-38) lost to Eastern Suburbs 4-197 (J Gordon 51, A Coles 43no, M Coles 27) by 6 wickets at Trumper Park, Paddington.

Mosman 85 (D Monaghan 4-9, O Turner 2-10, PS Iyer 2-14, O Clarke 2-27) lost to Gordon 4-87 (J Park 2-11) by 6 wickets at Rawson Park, Mosman.

Randwick Petersham 44 (TG Finemore 4-17, R Freeman 3-1, D Dent 3-10) lost to Penrith 3-45 (Z Farley 28no) by 7 wickets at Bill Ball Oval, St Marys.

Sydney University 149 (AM Wilkinson 57, L Sethi 5-24, BL Gorham 2-14) defeated Western Suburbs 97 (S Anandarajah 4-21, M Miles 3-22) by 52 runs at Punchbowl Oval.

UTS North Sydney 137 (KS Allison 45, EJ Richards 3-8, NA Breen 2-17, D Rapisarda 2-30) lost to Sydney 8-138 (NA Breen 39, D Powell 27, KS Allison 2-15, P Lindsay 2-29) by 2 wickets at Blick Oval, Canterbury.

UNSW 7-234 (NG Tsoukalas 75, JP Roach 30, A Duggal 28, M Ho 3-35, M Drinnan 2-38) defeated Parramatta 229 (S Karandeniya 110, M Ho 47, H Ahmed 3-26, A Baruah 2-21, A Biradar 2-41) by 5 runs at Merrylands Oval.

Northern District 129 (WJ Saldanha 25, B Grayson 4-27, T Singh 3-19) lost to Blacktown Mounties 9-130 (AA Shaikh 42, B Grayson 28no, GK Ganeshkumar 25, S Narain 3-35, B Randall 2-17, G Gill 2-30, JD Nati 2-40) by 1 wicket at Asquith Oval.

Fairfield-Liverpool v Hawkesbury – No play at Fairfield Oval.

Sutherland 8-162 (C Bennett 39, S McCulloch 29, S Wark 3-22, S Chaturvedi 2-27) defeated St George 92 (K Beadon 46, P Driscoll 4-19, RS Bedi 4-21) by 70 runs at Olds Park, Penshurst.

NSW Premier Cricket 3rd Grade – Round 2 Match Summaries

Sydney 103 (L Huard 25) lost to UTS North Sydney 1-104 by 9 wickets at Birchgrove Oval.

Northern District 204 (A Shirazi 2-22, P Doshi 2-25, D Bent 2-42, M Jones 2-47) defeated Blacktown Mounties 6-132 (H Singh 30, DC Stickland 3-26, JS Miller 2-16) by 72 runs at Jim Hanshaw Oval, Whalan.

Gordon 189 (M Fletcher 46, A Niranjan 40, B Parsons 29, T Elliott 4-30, BJ Ronson 3-43) defeated Mosman 154 (K Herft 32, DP Apps 29, R Krishna 4-17, E Sitaramayya 3-21) by 45 runs at Killara Oval.

Fairfield-Liverpool 139 (A Singh 43, B Bradshaw 4-31, A Kapila 2-19, ST McAvoy 2-26) lost to Hawkesbury 5-140 (L Jacobs 50no, CN Frendo 2-17) by 5 wickets at Bensons Lane No.2 Oval, Richmond.

Manly-Warringah 124 (JW Seward 30no, B Pearson 4-43, M Salman 2-17, B Ali 2-24) lost to Bankstown 6-125 (N Wijewardene 66no, A Kouventaris 32, JW Seward 3-43, N Prowse 2-22) by 4 wickets at LM Graham Reserve, Manly.

Western Suburbs 158 (A Haider 55, M Oberoi 28, J Lawson 3-39, M Johns 2-26, M Robinson 2-35) lost to Sydney University 3-159 (H Storey 57, JW Hill 43no, M Oberoi 3-28) by 7 wickets at St Paul’s Oval, Sydney University.

Randwick Petersham 9-181 (T Holland 56, K Mullins 27, A Burton 3-38, M Becker 3-38) lost to Penrith 8-183 (M Becker 36no, Z Rizzo 33, LS Morris 27, M Mariguddi 3-27, B Montedoro 3-32) by 2 wickets at Petersham Oval.

St George 9-182 (E Serra 65, A Singleton 31, A Parthenis 25, W Straker 3-27, J Mohammed 3-27) lost to Sutherland 4-185 (BJ Piggott 65, W Vandermaal 56no, RA Bremer 27, T Kennedy 2-15) by 6 wickets at Sutherland Oval.

UNSW 9-138 (RA Burinaga 51, BD Ripps 3-14, L Giumelli 3-28) lost to Parramatta 7-142 (N Bateup 35, Y Brown 29, DJ Barber 3-27, DN Jones 2-22) by 3 wickets at David Phillips North Oval, Daceyville.

Campbelltown-Camden 99 (M Clark 32, M Morley 4-18, B Barge 2-15, S Wood 2-22) lost to Eastern Suburbs 4-100 (C Lomas 38, M Morley 27no, BT Smith 2-22, O Cole 2-26) by 6 wickets at Raby No.2 Oval.

NSW Premier Cricket 2nd Grade – Round 5 Match Summaries

Bankstown 165 (E Debono 66, A Jamieson 3-26, I Vumbaca 2-21, R Bishop-Perrett 2-25) lost to Manly-Warringah 4-166 (S Gainsford 63no, I Vumbaca 45no, J O’Sullivan 29, TC Clark 2-14) by 6 wickets at Bankstown Memorial Oval.

Campbelltown-Camden 164 (N Appleton 51, W Salzmann 43, J Smith 3-28, M Sarkies 3-40, RJ O’Beirne 2-21) lost to Eastern Suburbs 3-165 (J Bank 94no, TD Gallop 40) by 7 wickets at Waverley Oval.

Mosman 141 (AJ Adlam 28, C Bladen 4-40, M Wright 2-18, M Keevers 2-30) lost to Gordon 5-142 (J Cheema 67, R Tullia 42, NV Gandhi 2-22) by 5 wickets at Allan Border Oval, Mosman.

Randwick Petersham 7-275 (J Eldridge 58, A Docos 46, J Wood 39, R Anjum 35, JM Mellick 32, B Tracey 2-34, E Heath 2-48) defeated Penrith 235 (B Tracey 57, SG Finemore 46, T Sargeant 35, T Weir 32, M O’Loughlin 3-42, J Wood 2-32, J Hemphrey 2-48) by 40 runs at Howell Oval, Penrith.

Sydney University 85 (JR Shepherd 3-31, OJ Oborn-Corby 2-7, C Blaxall-Hill 2-7, S Khan 2-12) lost to Western Suburbs 1-86 (C Blaxhall-Hill 66no) by 9 wickets at Pratten Park, Ashfield.

Sydney 8-257 (MJ Rodgers 78, CA Di Blasio 65, M Rodrigo 25, W Graham 2-49, S Alexander 2-52, H May 2-55) defeated UTS North Sydney 203 (GP Aitken 50, M Papworth 29, N Naguleswaran 26, E Sherriff 4-45, J Nisbet 3-32, CA Di Blasio 2-40) by 54 runs at Tunks Park, Northbridge.

UNSW 9-178 (SK Thanabalasingam 35, WS Wolter 34, RN Vadalia 29, O Simonsen 4-25, V Nehru 2-35) lost to Parramatta 6-179 (G Dogra 50no, M Giumelli 35, A Calvert 27, SK Thanabalasingam 2-28, T Rahman 2-32) by 4 wickets at Old Kings Oval, Parramatta.

Northern District 8-261 (CD Miller 125, JH Anderson 47, C Sharma 4-37, S Raval 3-70) lost to Blacktown Mounties 5-264 (M Day 104no, S Doshi 92, R Wikramanayake 41) by 5 wickets at Mark Taylor Oval, Waitara.

Hawkesbury 199 (Z Salahuddin 84, B Fitton 37, I Sunjic 3-43, G Singh 3-45) lost to Fairfield-Liverpool 2-200 (SR Dalliston 111no, A Naqvi 33no, V Singh 31) by 8 wickets at Rosedale Oval, Warwick Farm.

Sutherland 8-191 (P Singh 46no, D Holdstock 30, R Bull 26no, J Moors 2-29, J Craig Dobson 2-36, L Whitaker 2-37) lost to St George 5-192 (J Moors 51no, K Chalker 48, J Shaw 34no, C MacDougal 28, J Almond 2-35) by 5 wickets at Harold Fraser Reserve, Kogarah Bay.

NSW Premier Cricket 1st Grade – Round 5 Match Summaries

Sydney 8-355 (AJ Mosca 100, SS Eskinazi 75, RE Felsch 69, DLR Smith 26no, JN James 4-37) defeated UTS North Sydney 9-272 (AE Bariol 58, JJ Avendano 51, JN James 42, JA Aitken 28no, BS Atherton 25, BAD Manenti 2-40, RE Felsch 2-59, KB Anderson 2-62) by 83 runs at Drummoyne Oval.

Blacktown Mounties 9-217 (TT Flynn-Duncombe 72, E Singh 35, GM DiBartolo 27, Y Theodorakopoulos 26no, GW Furrer 4-39) lost to Northern District 4-220 (BJ Davis 66, AMA Cahlin 48, LD Shaw 34no, DA Lowery 25, H Sandhu 2-22) by 6 wickets at Joe McAleer Reserve, Glendenning.

Gordon 9-257 (TA Crawford 107, L Barnsley 40, MAS Newman 29, N Doyle 28, LJ Shelton 3-54, H Brown 2-27) defeated Mosman 222 (AL Doolan 53no, PJ Forrest 40, DJ Hunter 2-32) by 35 runs at Chatswood Oval.

Fairfield-Liverpool 236 (P Uppal 72, AJ Nair 65, LP Ohrynowsky 25, AH Kherkhah 3-36, JM Wholohan 2-6, AJ van den Nieuwboer 2-18) defeated Hawkesbury 213 (P Moore 79, JA Brett 74, JM Wholohan 25, AJ Nair 5-36, J Baraba 2-30, JN Burke 2-43) by 23 runs at Owen Earle Oval, Richmond.

Manly-Warringah 9-242 (CJ Merchant 73, OHL Davies 52, JR Edwards 37no, JS Lenton 33, L Marshall 3-38, BD le Bas 2-27) defeated Bankstown 194 (ME Brown 48, NJ McAndrew 39, N Carruthers 31, JR Edwards 2-28, J Carden 2-35, SNJ O’Keefe 2-36, ER Herd 2-46) by 48 runs at Manly Oval.

Sydney University 9-306 (DJP Mortimer 94, HL Kerr 67, C Dummer 56, R McElduff 33, JD Cook 4-41, T Brooks 2-52) defeated Western Suburbs 141 (JA Clarke 53, JG Psarakis 37, BC Joy 3-17, DWM Holloway 2-21, K Tate 2-23, N Radhakrishnan 2-44) by 155 runs at University Oval, Sydney University.

Randwick Petersham 9-244 (RR Ayre 57, TR Affleck 55, R Ninan 32no, A Semple 30, R Fletcher 4-47, RP Smith 2-34) defeated Penrith 232 (H Railz 64, C Weir 52, JD Browne 30, B Williams 27, CD Maladay 6-31, D Singh 2-45, A Semple 2-53) by 12 runs at Coogee Oval.

St George 207 (TP Engelbrecht 58, M Gray 41, K Phillips 32, M Hopkins 26, A Ritchie 3-33, BJ Dwarshuis 3-35, DG Fallins 3-40) defeated Sutherland 81 (LW Bartier 3-12, NL Stapleton 3-15, TP Engelbrecht 2-20) by 126 runs at Glenn McGrath Oval, Caringbah.

UNSW 8-244 (JR Attenborough 101, SU Hassan 67, J Workman 3-59) lost to Parramatta 5-245 (NL Bertus 85, S Copperfield 62, B Abbott 29, HC McLean 2-49) by 5 wickets at David Phillips South Oval, Daceyville.

Eastern Suburbs 9-185 (W Simpson 47, JP Preddey 47, BJH Holt 26no, L Webb 4-41, SP Skelly 3-21) defeated Campbelltown-Camden 131 (N Glynn 28, HRTYJ Thornton 4-17, JP Preddey 3-18, MA Atallah 2-33) by 54 runs at Raby No.1 Oval.

WACA Premier Cricket 1st Grade – Round 2 Match Summaries

University of WA 9-137 (J Kirwan 47, JM Carder 3-21) lost to Fremantle 7-143 (JM Carder 50, BA Holman 28, JD Chislett 3-32, CH Stobo 2-40) by 3 wickets at Stevens Reserve West Oval, Fremantle.

Bayswater-Morley 8-257 (M Todd 71, LP Berry 41, C Smith 35, K Wiggers 29no, RA Cameron 28, NA Farmer 3-47, B Jacobs 3-65) defeated Gosnells 9-172 (B Jacobs 57no, AN Collova 45, L McNamee 28, J Wilde 3-28, M Todd 2-30, AB Jeffrey 2-40) by 85 runs at Sutherlands Park, Southern River.

Scarborough 6-251 (S Moylan 66, C Connolly 50, J Johnston 43no, H Larmett 2-50, H Sekhon 2-50) lost to Joondalup 6-252 (J Morgan 153no, C Connolly 2-39, LH Tyler 2-49) by 4 wickets at Iluka Sports Complex No.1 Oval.

Melville 184 (B Turner 32, J Whelan 30, N Mitchell 4-45, S Stuart 2-27, S Ringrose 2-31) lost to South Perth 7-185 (T Hale 106no, J Whelan 2-21, D Porter 2-35, B Turner 2-40) by 3 wickets at WACA Ground, Perth.

Wanneroo 6-275 (KR Smith 86, J Newnham 77no, TR Birt 60, D D’Silva 3-47, M Ijaz 2-28) defeated Mount Lawley 244 (C Evans 61, CD Hinchliffe 48, SJ Walters 29, L Purdy 25, DW Billington 2-33, K Millar 2-39, LK Poulter 2-40) by 31 runs at Breckler Park No.1, Dianella.

Perth 8-233 (J Mast 74, JW Wells 53, TE Scollay 36, S Roberts 34, M Hart 4-44, C Moldrich 2-39) defeated Subiaco-Floreat 205 (H McKenzie 66, G Fatouros 39, D Lane 26, J Baker 3-23, LW Pratt 3-51, JW Wells 2-26, S Welsh 2-37) by 28 runs at Fletcher Park East Oval, Carlisle.

Claremont-Nedlands 138 (TH David 48, B Hope 40, N Hobson 26, CJ Simmons 4-27, A Burrage 3-28, AH France 2-33) lost to Rockingham-Mandurah 6-139 (A Burrage 30, C Austen 28, L Haskett 2-24) by 4 wickets at Lark Hill No.1 Oval, Secret Harbour.

Willetton 209 (I Milentis 60, K Bond 51, S Wornes 28, B Brehaut 8-50) lost to Midland-Guildford 4-210 (J Godfrey 110no, TM Beaton 41, K Critchell 28no, W Dhillon 2-38) by 6 wickets at Burrendah Oval No.1, Willetton.

Queensland Premier Cricket 1st Grade Limited Overs – Semi Finals Match Summaries

Gold Coast 8-224 (L Hickey 63no, J Kann 57, J Hargreaves 32, SA Milenko 3-40, LL Honan 2-18, JJ Bazley 2-52) lost to Redlands 2-225 (L Smith 103no, LJ Drennan 53, SD Heazlett 40, SA Milenko 28no) by 8 wickets at Peter Burge Oval, Wellington Point.

Ipswich 248 (DP Wilson 70, D McAleer 29, JW Cross 29, H Wood 28, NA McSweeney 3-34, N McFadyen 2-30, S Hele 2-38, W Prestwidge 2-48) lost to Northern Suburbs 5-251 (KS Fleming 109no, NA McSweeney 79, A Smith 3-46, B Llewellyn 2-44) by 5 wickets at Graceville Memorial Oval No.1.